Entegre Piliç Eti Üretimi

Etlik piliç civcivleri, sözleşmeli üreticilere ait etlik piliç yetiştirme çiftliklerinde 40 - 42 gün süresince yem kanununa uygun olarak CP tarafından hazırlanan yemlerle beslenirler. Bu süre içinde CP’ye ait veteriner hekimler çiftliklere yaptıkları periyodik ziyaretlerle, hayvanların sağlık, hijyen ve yaşam şartlarını denetlerler. 42 gün sonra 2.5 kg'a ulaşan piliçler kesimhanelere sevkedilir.

Etlik piliçlerde ilaç, antibiyotik kalıntısı ve bulaşıcı (salmonella ve avian influenza /kuş gribi) hastalık olup olmadığı bilgisi kesimhaneye gelmeden maksimum 72 saat önce yapılan kontroller sonrası raporlanır. Bu raporlar kesimhane resmi veteriner hekimi ve Tarım Müdürlükleri’nde görevli devlet veteriner hekimi tarafından da kontrol edilir ve piliçler hayvan refahı kurallarına uygun olarak kesime sevk edilir.

Kesim sürecinin başından sonuna kadar;

Bakanlığımızın belirlediği asgari teknik, hijyenik şartlar da göz önünde bulundurularak gıda güvenliği yönetim sistemlerinin kural ve yöntemlerine göre kesimi yapılır.

Kesim yapılırken birbirinden fiziksel olarak ayrılmış kesim ve ürün hazırlama ortamlarında son teknoloji ekipmanlar kullanılmakta ve kesilen piliçler havalı soğutma tünellerinde gerekli sıcaklığa gelene kadar soğutulmaktadır. Kesim işleminin başından sonuna kadar geçen tüm süreç boyunca, içme suyu kalitesinde su kullanılmakta ve üretim boyunca herhangi bir kimyasal kullanılmamaktadır.

Top