Civciv

CP, tam entegrasyonu sağlamış bir firma olarak, gelişmiş ülkelerdeki üretim standartlarına uygun koşullarda üretim yapmakta ve piliçlerin yetiştirilmesi, yemlerinin üretilmesi ve tüketiciye ulaştırılmasına kadarki tüm süreçleri titizlikle yönetmektedir.

Broiler (Etlik) Damızlık Civciv Üretimi

Dünyada yıllar süren ıslah çalışmaları sonucu en yüksek et verimine ve hızlı gelişme özelliğine sahip piliç ırkları birbirleriyle melezlenmiş ve etlik piliç üretiminde kullanılan ırklar (broiler) elde edilmiştir.

Etlik civcivler gereksinim duydukları besin ihtiyaçlarının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması, sıcaklık, havalandırma kontrollü ve hijyenik kümes ortamlarında barındırılmaları ile 42 günde gelişimlerini tamamlayarak 2-2,5 kg canlı ağırlığa ulaşabilmektedirler.

CP, tam entegrasyonu sağlamış bir firma olarak, gelişmiş ülkelerdeki üretim standartlarına uygun koşullarda üretim yapmakta ve piliçlerin yetiştirilmesi, yemlerinin üretilmesi ve tüketiciye ulaştırılmasına kadarki tüm süreçleri titizlikle yönetmektedir.

CP işletmelerinde kullanılan damızlık civcivler, Türkiye’de entegrasyon olarak sadece CP bünyesinde bulunan büyük ebeveyn(grand parent)’lerden elde edilir. Sürekli sağlık kontrolleri yapılan bu damızlık civcivler, en uygun sıcaklık ve havalandırma koşullarını sağlayan özel çiftliklerde, en hijyenik şartlarda, uzman veteriner hekim kontrolünde, en kaliteli (mısır, soya gibi doğal tahıllar ve vitamin, mineral içeren) yemlerle beslenir. Yapılan kontroller sonrasında her sürüye, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sağlık sertifikası verilir. Bu sürüler, 22-24 hafta sonunda etlik piliç amaçlı kuluçkalık yumurta vermeye başlar. Bu yumurtalardan 21 günlük kuluçka süresi sonunda etlik piliç civcivleri elde edilir.

Etlik piliç civcivleri, sözleşmeli üreticilere ait etlik piliç yetiştirme çiftliklerinde, 40 ila 42 gün süresince, yem kanununa uygun olarak CP tarafından hazırlanan yemlerle beslenir. Bu süre içinde, CP’ye ait veteriner hekimleri, çiftliklere yaptıkları periyodik ziyaretlerle hayvanların sağlık, hijyen ve yaşam şartlarını denetler. 42 gün sonra 2.5 kg'a ulaşan piliçler kesimhanelere sevkedilir.

Yumurtalık Civciv Üretimi

CP Türkiye, 2004 yılından bu yana yumurta yönlü civciv üretim ve satış faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Halen, damızlık çiftliklerinde değişik yaşlarda 110.000 adet yumurtacı damızlık civciv mevcuttur.

2018 yılı itibariyle 7.500.000 adet beyaz civciv satışı gerçekleştirilmiştir.

Civciv ve yarka pazarlaması uzman ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerden oluşan teknik hizmet grubu tarafından yapılmaktadır.

Top